Aktualności

10 stylów aranżacji wnętrz, które każdy projektant powinien znać

Urządzając mieszkanie stajemy przed sporym wyzwaniem – musimy zdecydować, jaki styl powinien dominować we wnętrzu. Decydując się na konkretne rozwiązanie warto spojrzeć nie tylko na względy estetyczne, ale również praktyczne. Projektanci muszą znać wszystkie popularne style projektowania wnętrz, aby zaspokoić potrzeby i pragnienia swoich klientów. W większości przypadków klienci nie znają nawet konkretnego stylu projektowania. Po rozmowie z klientem i przyjrzeniu się inspirującym obrazom, które zebrali, powinieneś być w stanie zidentyfikować ich styl projektowania.

Ten przewodnik pomoże Ci łatwo zidentyfikować konkretne style:

Styl glamour

Styl glamour to elegancja w modnym wydaniu. Łączy ze sobą rozmaite trendy i sprawia, że we wnętrzu króluje blask. Niezbędnymi elementami wystroju są stylowe, pikowane sofy, eleganckie konsole, lustra, szklane stoliki oraz szykowne dekoracje.

Styl industralny / loft

Styl industrialny obejmuje naturalne piękno – i bez wysiłku tworzy swobodną atmosferę – z niedokończonymi materiałami i teksturami, organicznymi kolorami i odsłoniętymi ramami. Podstawową cechą aranżacji wnętrz jest wykorzystanie możliwie największej ilości elementów konstrukcji budynku – belek, konstrukcji żelbetonowych, naturalnej cegły czy fragmentów tynku. Prosta, surowa przestrzeń mieszkania daje wiele możliwości w doborze dodatków i dekoracji. Loft jest stylem dla osób, które lubią chłodne klimaty i zarazem duże przestrzenie.

Dwa kluczowe elementy stosowane w projektach wzornictwa przemysłowego to drewno i metal – oba przyjęte przez projektantów przemysłowych ze względu na ich wyjątkową zdolność do dodawania naturalnego kontrastu, równowagi i definicji.

Styl klasyczny

Symetria i harmonijna prostota to motto tego stylu. Ściany pokryte są tapetą z tkaniny lub pomalowane na neutralne odcienie. Stosuje się dekorację sztukaterii, instaluje się półkolumny i kolumny. Sufit wykonany jest z białego lub jasnobeżowego, uzupełnionego dekoracjami sztukaterii. Parkiet na podłodze układa się w formie mozaiki, wykorzystując elementy z różnych rodzajów drewna. Do dekoracji używa się kamienia naturalnego i drewna. Wewnątrz używaj obrazów, wysokich luster, półek z książkami. Do dekoracji stosuje się jasnozielony, biały, różowy w połączeniu ze złotem, jasnoniebieski, niebieski. Meble są wybrane vintage, wykonane z ekskluzywnych gatunków drewna i ozdobione rzeźbionymi wstawkami. Naturalne drewno ma również zastosowanie do powierzchni ścian. Kryształowe żyrandole są umieszczone na suficie i ścianach, okna są drapowane aksamitnymi zasłonami.

Styl boho

Kolorowy, odważny, zrelaksowany, ten projekt będzie pasował do kreatywnych ludzi. Motyw cygański nadaje stylowi boho pewien etniczny akcent; charakteryzuje się obecnością jasnych tkanin i ręcznie robionego wystroju. Ściany można wkleić jasnymi tkaninami lub pomalować w najbardziej odważnych odcieniach. Meble mogą być wiklinowe lub stare, ze strychu, z elementami z kutego żelaza. Obfitość poduszek, patchworkowych dywanów i dywanów, dzianinowych peleryn i narzut, tkanych ścieżek – wszystko to wygląda odpowiednio i nadaje kolory ogólnemu kolorowi dekoracji.

Styl hampton/ nadmorski

Styl nadmorski nazywany również stylem Hampton, pochodzi z kultowej amerykańskiej plaży. Typowe cechy to jasne, przewiewne palety kolorów z chłodnymi neutralnymi odcieniami w połączeniu z błękitami i zieleniami. Meble są często białe lub beżowe. W pokoju mogą znajdować się elementy drewna, a akcesoria często inspirowane są morzem. Niebiesko-białe pasiaste wzory poduszek, duże okna, białe pluszowe sofy i malowane białe drewno są również powszechnymi elementami klasycznego stylu Hampton. Intencją jest stworzenie relaksującego i komfortowego środowiska inspirowanego plażą i oceanem.

Styl skandynawski

Skandynawski design oddaje hołd prostocie życia demonstrowanej w krajach skandynawskich. Skandynawskie projektowanie mebli często wydaje się dziełem sztuki, chociaż jest proste i dyskretne. W meblach jest funkcjonalność wraz z kilkoma interesującymi liniami, z których wiele ma wpływ rzeźbiarski. Inne wspólne cechy obejmują całkowicie białe palety kolorów i włączenie naturalnych elementów, takich jak drewno tłoczone w formie, jasne tworzywa sztuczne oraz emaliowane podłogi aluminiowe, stalowe i szerokie deski. Jeśli pojawiają się plamy koloru, często pochodzi to z użycia sztuki, naturalnych włókien lub futer lub pojedynczego mebla. Przestronne, naturalne oświetlenie, mniej dodatków i funkcjonalne meble charakteryzują skandynawskie wzornictwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *