Aktualności

Jak zaplanować łazienkę – przewodnik krok po kroku, jak zapewnić sobie wymarzoną przestrzeń.

Od orzeźwiającego porannego prysznica po błogie kąpiele w wannie po długim dniu – nasze łazienki są centrum odnowy biologicznej w naszych domach. Dlatego konieczne jest stworzenie przestrzeni, która będzie zrównoważona dla wszystkich naszych potrzeb.

Podobnie jak w przypadku większości pomieszczeń, wszystko sprowadza się do wstępnego planowania, badania i gromadzenia pomysłów na łazienkę . Tam, gdzie kiedyś łazienki były w naszych domach pomieszczeniami czysto praktycznymi, teraz muszą być czymś więcej, z myślą o relaksie i rozpieszczaniu.

Po kuchni łazienka jest prawdopodobnie najważniejszym pomieszczeniem w domu pod względem wartości użytkowania, więc warto ją odpowiednio wykonać. Może to być jeden z najmniejszych pomieszczeń w Twoim domu, ale nadal może mieć duży wpływ.

Jak zaplanować łazienkę :

Zapomnij o tym, jak obecnie korzystasz z łazienki, a zamiast tego wyobraź sobie, jak chciałbyś z niej korzystać.

 • Oceń swoje potrzeby w łazience

Zacznij od zastanowienia się, kto będzie z niej korzystał, ponieważ będzie to miało duży wpływ na plan, który ostatecznie wybierzesz i wpłynie na sposób zaplanowania łazienki. Czy ma to być łazienka z prysznicem dla dwojga? Albo rodzinna łazienka, która będzie wymagała długich kąpieli i dużo miejsca na zabawki?

Sanktuarium w stylu spa będzie wymagało długiej listy specyfikacji i wyposażenia, która może obejmować wannę, oddzielny prysznic, podwójne umywalki i mnóstwo miejsca do przechowywania, podczas gdy łazienka dla gości może wymagać tylko prysznica i toalety.

Następnie zadaj sobie pytanie, jaką przestrzeń chcesz osiągnąć. Szukasz schronienia, do którego możesz uciec, czy jesteś bardziej osobą pełną wigoru i energii? Wpłynie to na wybrane urządzenia, okucia i schemat kolorów.

 • Zmierz swoją przestrzeń

Plan w skali Twojej łazienki to dobry początek. Zmierz ją dokładnie, ponieważ dokładne wymiary są kluczowe i uwzględniają elementy, które mogą wpłynąć na projekt, w tym okna, ściany kominowe i drzwi.

Wytnij wszystko w odpowiedniej skali — na przykład toaletę, umywalkę, wannę i kabinę prysznicową — i przestawiaj je, aż znajdziesz układ, który najlepiej się sprawdzi. Uwzględnij dużo przestrzeni między elementami i zastanów się, jak pomieszczenie będzie funkcjonować z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie.

 • Zapytaj ekspertów

Jeśli zastanawiasz się, jak zaplanować łazienkę, najlepiej wcześniej niż później zasięgnij porady eksperta. Odwiedź lokalne salony łazienkowe i strony internetowe – projektanci łazienek są doskonałym źródłem informacji i porad.

Będą mogli opowiedzieć o najnowszych materiałach i technologii oraz zaoferują wiele rozwiązań dla kompaktowych lub niewygodnych przestrzeni. Będą też mieli duże doświadczenie w maksymalizacji przestrzeni, jednocześnie minimalizując kosztowne błędy.

Gdy masz już swój budżet, pomysły projektowe i plan łazienki, odwiedź renomowany salon łazienkowy. Projektanci łazienek są doskonałym źródłem informacji i porad oraz mają doskonałe doświadczenie w pomaganiu w projektowaniu i planowaniu idealnej łazienki

 • Wybierz układ

Choć może się to wydawać zniechęcające, właściwe rozplanowanie łazienki od samego początku będzie stanowić różnicę między odpowiednim projektem a takim, który spełnia wszystkie wymagania. Ale nie zmieniaj układu tylko ze względu na to. Jeśli to działa dobrze, zachowaj to. Jest to również znacznie tańsza opcja, ponieważ przenoszenie rur kanalizacyjnych i wodociągowych może być kosztowne.

Wymiana armatury, podłóg i płytek lub przemalowanie ścian to szybki sposób na odświeżenie. Jeśli Twój układ nie jest do końca poprawny, zastanów się, w jaki sposób możesz wprowadzić małe, ale skuteczne zmiany. Przewieszenie drzwi lub zamontowanie drzwi przesuwnych to doskonały sposób na zyskanie np. przestrzeni.

Na koniec pamiętaj, jak Twoje potrzeby mogą się zmienić w nadchodzących latach.

 • Szukaj inspiracji

Przygotuj wizualną listę kontrolną tego, co Ci się podoba,

Porozmawiaj ze znajomymi, którzy zrealizowali podobne projekty, o tym, co kochają w swojej nowej łazience, i odkryj pułapki i problemy, które mogli napotkać po drodze.

 • Podejdź realistycznie do swojej przestrzeni

Podczas aranżacji pamiętaj o przestrzeni, ponieważ musisz mieć możliwość wygodnego poruszania się. Jeśli łazienka jest mała, możesz wykorzystać prysznice nad wanną i drzwi przesuwne, aby zmaksymalizować przestrzeń.

Nie wpychaj armatury (powoduje to, że pomieszczenie wydaje się tylko mniejsze) i badaj produkty, które pomogą Ci w pełni wykorzystać swój metr kwadratowy.

W przypadku mniejszej łazienki sztuka polega na tym, aby zmaksymalizować widoczną powierzchnię podłogi, więc używaj wolnostojącej wanny na nogach lub na cokole. Toalety wysokiego poziomu stworzą bardziej widoczną przestrzeń, ponieważ spłuczka znajduje się powyżej poziomu oczu, a umywalki montowane na ścianie nie zajmą cennej powierzchni podłogi.

 • Pamiętaj, że wentylacja jest ważna

Często zauważa się, że ​​ludzie przeoczają wentylację w swojej łazience, i bardzo szybko tego żałują. To bardzo ważne np. w łazience z meblami, ponieważ para wodna może uszkodzić drewno. Właściwie wykonana i sprawnie działająca wentylacja łazienki ma znaczenie nie tylko dla tego konkretnego miejsca, ale też dla całego mieszkania czy domu.

 • Czynniki w przechowywaniu

Przechowywanie to klucz do udanej łazienki – i nie, minimalna szklana półka nie wystarczy! Kosmetyki nigdy nie prezentują się na niej dobrze, podobnie jak butelki szamponu stojące na podłodze pod prysznicem.

Lustrzane szafki pozwolą Ci przechowywać produkty, a także schować szczoteczki do zębów i elektryczne maszynki do golenia. Wnęka do przechowywania w ścianach zapewni również dyskretne przechowywanie butelek pod prysznicem.

Najmniej przemyślana część każdej łazienki to często przechowywanie – znalezienie rozwiązania w zakresie przechowywania w łazience często może być trudne, ale po dokładnym rozważeniu, istnieje wiele możliwości przechowywania produktów.

Szafka podumywalkowa może służyć jako praktyczna szafka do przechowywania, jednocześnie tworząc wyrazistość w pomieszczeniu. Lub, jeśli twoja łazienka jest długa i wąska, szeroki zestaw szafek , które można ustawić pod ścianą, może być dobrym wykorzystaniem przestrzeni, jako miejsce do przechowywania.

 • Zastanów się nad oświetleniem łazienki

Ponieważ łazienki są często umieszczane obok sypialni, wszelkie pomysły na oświetlenie łazienkowe należy dokładnie przemyśleć. Nie chcesz, aby jasne światła migały w środku nocy – nie jest to wygodne dla osoby wybierającej się na wycieczkę do łazienki lub dla osoby śpiącej w sąsiedniej sypialni.

Sugerujemy rozważenie różnych poziomów oświetlenia. Jeśli wybierasz się późnym wieczorem do łazienki, możesz włączyć oświetlenie o niskim natężeniu bez budzenia innych – lub siebie – za bardzo!

Część oświetlenia może być obsługiwana przez czujnik ruchu, co oznacza, że ​​nie trzeba szukać włącznika światła.

 • Zastanów się nad wyborem kolorów

Kolor to kluczowy element, który należy wziąć pod uwagę przy planowaniu łazienki, można dość łatwo zmienić kolor pomalowanych ścian i tapet, ale płytki i sprzęt łazienkowy zostają tam na długo.

Ponieważ łazienki kojarzą nam się z czystością, świeżością i relaksem, najpopularniejsze schematy kolorystyczne mają tendencję do odzwierciedlania tych cech, dlatego rześkie biele i ciepłe odcienie złamanej bieli są stale preferowane w wielu domach, wraz z neutralnymi odcieniami, takimi jak miękka szarość i kamień. Te jaśniejsze odcienie oferują większą praktyczność i wszechstronność oraz mogą pomóc zwiększyć poczucie przestrzeni.

Nie zapomnij, że możesz dodać kolor za pomocą akcesoriów. Rzeczy, które są niedrogie w zakupie i łatwe do wymiany, świetnie nadają się do nadania łazience nowego wyglądu.

 • Sfinalizuj budżet

Decydując się na budżet z góry, możesz ustalić, gdzie wydawać i gdzie oszczędzać. Dobrą wiadomością jest to, że stworzenie spa nie musi kosztować tysięcy. Zainwestuj tylko w jeden piękny element, taki jak wolnostojąca wanna, i pochwal się nim na bardziej oszczędnym tle.

Ustaw sobie budżet i bądź realistą. Łatwo jest wydać zbyt dużo pieniędzy, więc pamiętaj, aby wziąć pod uwagę wszystkie aspekty projektowania łazienki, od prac hydraulicznych i elektrycznych po kafelkowanie i dekorację. Budżet jest również ważny, jeśli planujesz w przyszłości sprzedać swój dom czy mieszkanie. W końcu chcesz mieć pewność, że nie zainwestujesz więcej, niż jest prawdopodobne, że się zwróci.

 • Zdecyduj, jakiego poziomu usług potrzebujesz

Niektóre firmy remontowe oferują rozwiązania „pod klucz”, w których wszystko, od planowania i instalacji po dekorację, jest wliczone w cenę. Chociaż nie jest to najtańsza opcja, może odwdzięczyć się szybkością i łatwością twojego projektu. Alternatywnie możesz sam zaprojektować przestrzeń, kupić własne wyposażenie i zatrudnić hydraulika lub konstruktora do pracy zgodnie z twoim planem. Chociaż musisz upewnić się, że masz właściwy układ, a pozyskiwanie produktów zajmie więcej czasu, na dłuższą metę powinno to działać taniej.

Oczywiście nic nie przebije zobaczenia produktów „na żywo”, więc poświęć czas na odwiedzenie wielu salonów. Nie bój się wejść do wanny i przetestuj ją pod kątem komfortu,  sprawdź meble i baterie pod kątem jakości i wykonania.

Uzyskaj wyceny od co najmniej trzech firm, upewniając się, że szczegółowo opisałeś każdy element projektu. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów.

 • Wybierz najlepszą ekipę

Uzyskaj rekomendacje od znajomych i rodziny na temat wybranej ekipy. Zawsze proś o referencje i upewnij się, że osoba, którą wybierzesz, jest osobą, której ufasz i – co ważne – lubisz, ponieważ pozostanie w Twoim domu przez około tydzień. Pamiętaj, że najlepsza cena nie zawsze oznacza najlepszą obsługę.

Jeśli burzysz ściany, przesuwasz lub dodajesz okna, zapytaj w lokalnym urzędzie nadzoru budowlanego, czy potrzebujesz zatwierdzenia zgodnie z przepisami budowlanymi.

Niezależnie od tego, czy kupujesz w sklepie stacjonarnym, czy pod marką z wyższej półki, weź pod uwagę czas dostawy. Znani producenci mogą zająć trzy lub cztery tygodnie, podczas gdy luksusowe marki mogą zająć około ośmiu tygodni.

GŁÓWNA WSKAZÓWKA: Dokładnie sprawdź okres zwrotu PRZED złożeniem zamówienia. Poświęć trochę czasu, aby sprawdzić stan swoich urządzeń i osprzętu, gdy tylko zostaną dostarczone.

Jak najlepiej zaaranżować łazienkę?

Twój układ będzie w dużej mierze podyktowany kształtem i rozmiarem łazienki, a także sposobem, w jaki z niej korzystasz. Jeśli jest to łazienka rodzinna, to wanna jest ważna, ale jeśli jest to łazienka dla dwojga dorosłych ludzi, lepszym rozwiązaniem może być duża kabina prysznicowa.

Narysuj przybliżony plan swojego istniejącej łazienki na papierze milimetrowym, używając pomiarów metrycznych i odnotowując położenie okien i drzwi. Twórz wycięte kształty (w skali) każdego urządzenia, które chcesz w pokoju – wanny, umywalki, toalety, kabiny prysznicowej itp. Będziesz wtedy mógł zmieniać układ elementów w swoim planie pokoju, aż znajdziesz układ, który Ci się podoba.

Jeśli to możliwe, ustaw wannę tak, aby po otwarciu drzwi była pierwszym elementem widzianym. Wanny są teraz uważane za dekoracyjne i funkcjonalne, więc używaj wanny jako elementu dekoracyjnego. I odwrotnie, umieść toaletę w dyskretnym miejscu, ale zastanów się nad przebiegiem rury kanalizacyjnej.

Jeśli chodzi o decydowanie, gdzie umieścisz armaturę łazienkową, najlepszą wskazówką jest zastanowienie się, w jaki sposób są używane i w jakiej kolejności. Mając to na uwadze, zwykle zalecamy umieszczenie zlewu lub umywalki najbliżej drzwi, ponieważ często jest to ostatni przystanek w większości czynności w łazience. Toaleta i inne elementy wyposażenia mogą znajdować się dalej w pomieszczeniu. Zapewnia to nie tylko większą prywatność, ale także chroni przed chodzeniem po kałużach pozostawionych przez ludzi wychodzących z wanny pod prysznicem.

Zawsze zastanów się, gdzie znajdują się istniejące rury kanalizacyjne, ponieważ ich przenoszenie może być kosztowne i niepotrzebne.

Od czego zaczyna się projektowanie łazienki?

Zacznij od myślenia o tym, czego chcesz, zweryfikuj, czego potrzebujesz i zaangażuj również rodzinę. Możesz pożądać głębokiej, wolnostojącej wanny, ale twój partner może chcieć inteligentnego prysznica. Gdy masz już listę swoich pragnień i potrzeb, pomyśl o swoim budżecie. Podczas gdy artykuły dekoracyjne, takie jak farba i tapeta, można utrzymać dość tanio, to jednak urządzenia sanitarne i wszelkiego rodzaju inteligentne technologie mogą szybko spowodować, że budżet zboczy z kursu.

Musisz też być praktyczny. Zastanów się, jak będzie używana twoja łazienka. Jeśli projektujesz rodzinną łazienkę, musi być ona wytrzymała i łatwa w utrzymaniu. Będzie wymagać praktycznych produktów, dużo miejsca do przechowywania i dodatków odpornych na starzenie (takich jak materiały antypoślizgowe i zawory prysznicowe zapobiegające oparzeniom). Jeśli planujesz łazienkę tylko dla dorosłych, możesz odłożyć na bok luksusowe wyposażenie i nowoczesne dodatki.

Pierwszą rzeczą, o której zawsze należy pomyśleć, jest to, po co chcesz swoją łazienkę? Czy będzie to twoja ucieczka od zgiełku życia, czy tylko przestrzeń funkcjonalna? Zmienia to sposób wykorzystania przestrzeni i światła w łazience. Jeśli jest to Twoje odosobnienie, zastanów się, jakie kolory Cię uspokajają, gdzie chcesz, aby Twoja wanna była skierowana, a także miejsca na świece, płyny do kąpieli i nie tylko. Jeśli jest to bardziej praktyczna przestrzeń, kluczowe znaczenie mają czyste białe linie, wielofunkcyjne szafki, miejsca na ręczniki dla gości i tym podobne”.

Jak projektujesz łazienkę?

Jeśli pozwala na to budżet, zaangażuj projektanta łazienki, ponieważ będzie on w stanie maksymalnie wykorzystać twoją przestrzeń i poprowadzić cię przez cały proces. Jeśli budżet na to nie pozwala, zbierz wszystkie swoje pomysły i usiądź z kalkulatorem i ustal, co musisz kupić, za jaką pracę możesz zapłacić i w jakich ramach czasowych musisz wykonać pracę.

Warto też zastanowić się, w jakim stylu chcesz mieć łazienkę i czy będzie pasować do charakteru Twojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *