Aktualności

5 błędów w projektowaniu kuchni, których możesz łatwo uniknąć.

Projektowanie kuchni to nie tylko piękne blaty i olśniewające oprawy oświetleniowe. Jeśli nie służy potrzebom Twojego klienta, to nie odhaczył jednej z najważniejszych kwalifikacji dobrej kuchni: funkcjonalności. 

Błędy w projektowaniu kuchni można łatwo uniknąć, przestrzegając kilku prostych zasad planowania przestrzeni.

1. Słaba cyrkulacja

Nie ma nic gorszego niż nie dać klientowi wystarczającej przestrzeni do swobodnego poruszania się po kuchni. Niezależnie od tego, czy kuchnia jest duża, czy mała, właściwa cyrkulacja powinna być priorytetem w planie projektowania.  Ten błąd w projektowaniu kuchni może sprawić, że kuchnia będzie ciasna i najprawdopodobniej ograniczy liczbę osób, które mogą z niej korzystać w tym samym czasie. Jeśli chcesz zapewnić odpowiednią cyrkulację, uwzględnij 4 stopy przestrzeni między blatami / wyspą. Jeśli kuchnia Twojego klienta jest mała, pozwól na co najmniej 3,5 stopy przestrzeni – w zasadzie tyle, na ile pozwala przestrzeń.

2. Ignorowanie trójkąta roboczego

Jak być może dowiedziałeś się podczas szkolenia z projektowania wnętrz, trójkąt pracy w kuchni jest niezbędny dla dobrego przepływu pracy. Trójkąt łączy płytę grzejną, zlew i lodówkę klienta, dzięki czemu przepływ między tymi przestrzeniami jest płynny. Każda noga trójkąta roboczego (odległość między każdym obszarem roboczym) powinna wynosić od 4 do 9 stóp, umożliwiając klientowi łatwe gotowanie, czyszczenie i przechowywanie przedmiotów. Trójkąt oczywiście nigdy nie powinien być zasłonięty, a żaden większy ruch (inny niż osoba (osoby) gotujące) nie powinien przechodzić przez ten obszar.

3. Zamawianie urządzeń i szafek o niewłaściwym rozmiarze

Jednym z najczęstszych błędów w projektowaniu kuchni jest zamawianie urządzeń i szafek o niewłaściwym rozmiarze. Ponadwymiarowe lub niewymiarowe lodówki, zmywarki, piekarniki, szafki górne, kuchenki mikrofalowe – nazwij to, zdarzało się to zbyt często.  Aby uniknąć tych błędów, odpowiednio zmierz przestrzeń i wybierz urządzenia z dużym wyprzedzeniem. Następnie dwukrotnie i potrójnie sprawdź wymiary, aby upewnić się, że wszystko pasuje do układu kuchni. Nie zapomnij uwzględnić, kiedy te urządzenia są w użyciu, tj. Gdy drzwi lodówki, piekarnika i szafki są całkowicie otwarte.

4. Nieodpowiednie oświetlenie

Oświetlenie ma ogromny wpływ na kuchnię. Możesz zaprojektować najdoskonalszą kuchnię, ale jeśli nie ma odpowiedniego oświetlenia, Twój klient nie będzie w stanie wykonywać zadań tak komfortowo, jak powinien. Zapewnienie dużego oświetlenia w kuchni jest priorytetem. Lampy wiszące, które pełnią funkcję oświetlenia zadaniowego nad wyspą kuchenną, są doskonałym dodatkiem do każdej kuchni. Możesz również zdecydować się na oświetlenie pod gabinetowe i światła wpuszczane, aby zapewnić dodatkową widoczność. Pamiętaj tylko – oświetlenie głowicy może być ostre i może tworzyć niechciane cienie, dlatego wybór oświetlenia zadaniowego jest lepszym rozwiązaniem.

5. Niewykorzystywanie przestrzeni pionowej

Innym błędem w projektowaniu kuchni, którego można łatwo uniknąć, jest brak maksymalizacji przestrzeni pionowej, szczególnie w mniejszych kuchniach. Przestrzeń pionowa może zapewnić cenne miejsce do przechowywania dla Twojego klienta, a marnowanie tej przestrzeni stworzy dysfunkcyjną kuchnię. Możesz zainstalować szafki górne lub otwarte półki, aby dać klientowi trochę więcej miejsca do przechowywania. Upewnij się, że szafki i półki sięgają aż do sufitu, zamiast pozostawiać bezużyteczną przestrzeń na górze. Możesz nawet mieszać zamknięte szafki z otwartymi półkami, aby dodać wizualnego zainteresowania kuchnią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *